O zlate to čo ste možno nevedeli

ZlatoZlato je chemický prvok s protónovým číslom 79. Zlato je ušlachtilý žltý kov, ktorý je stály a kujný. Žltý kov, prezývaný v latinčine ako aurum, ľudia využívali už v dávnom staroveku. Zlato sa využíva ako platidlo a samozrejmne aj v rôznych odvetviach výroby. Hlavná prednosť zlata je elektrická a tepelná vodivosť. Zlato je v rýdzej podobe a získavame ho z prírody.

Zlato je iba minerál a preto sa v prírode nachádza s rôznymi prímesami v pevnom skupenstve. Kryštály zlata v tvare kociek a oktaédrov sa veľmi málo vyskytujú v prírode. Najznámejšie podoby zlata sú v tvare nugetov, zrniek alebo šupiniek. V kvapalnej podobe sa zlato využíva spolu s ortuťou ako amalgán. Zlato si veľmi rýchlo všimnete, pretože je žiarivé a upúta vás svojou lesklou žltou farbou. Avšak zlato môže mať i bledšiu farbu kvôli vačšiemu množstvu ušľachtilého kovu - striebro.

Zlato vzniká hlavne na hydrotermálnych žilách spolu s kremeňom a sulfidmi. Vyskytuje sa hlavne v pieskovcoch a zlepencoch. Dokonca zlato môžete nájsť v riečnych nánosoch a preosievanie rôznych sedimentov spolu so zlatom patrí medzi najstaršiu formu získavania zlata. Zlato si môžete pomýliť s pyritom alebo s chalkopyritom.

Vo svete je zlato veľmi rozšírené v zlatonosných kremenných žilách a kremenníkoch. Najznámejšie ťažisko tohto zlata je v oblasti Jílove v Českej republike. V Slovenskej republike je zlato v kombinácii s antimónom na Magurke v Nízkych Tatrách. Na Slovensku sa taktiež ryžovalo na Dunaji, v Zlatníkoch alebo vo Chvojnici. Najviac vo svete sa zlato ťaží v oblasti Witwatersrand v Južnej Afrike.

Zlato sa používa v mnohých priemyselných odvetviach. Najviac sa zlato využíva v klenotníctve. Klenotníci výrabajú z neho rôzne krásne šperky, ako sú náušnice, prstene, retiazky a pod. Vedecké štúdie dokázali, že zlato zvyšuje obranyschopnosť ľudského organizmu, pomáha pri liečbe pľúc, hrtanu a očí. Preto môžete nájsť zlato v mnohých lekárských produktoch. Dopyt po zlate stúpa i v sklárstve a keramike. Zlato má veľký význam pre stabilnú hodnotu národných mien a finančných transakcii.